Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.


Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na pracowniczych rynkach – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki zanotowano aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem dobrych pracowników.

Z pewnością tego typu sytuacja jest mocno widoczna w technologicznych branżach, tam już od kilku lat pracownicy mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Jednak taka sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno z pracą było bardzo różnie.

Tego typu sytuacja jest bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla gospodarki, jaką pomoże napędzić odpowiedni wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają różne benefity, którymi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, opiekę medyczną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku ogólna liczba osób bez pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom licznych osób, postęp technologiczny i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na stopę bezrobocia. Tego typu hasła usłyszeć już można od XIX wieku, a w dalszym ciągu pomimo wykorzystywania dużej liczby urządzeń i maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie będą powodowały znikanie niektórych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą we własny rozwój i nie obawiać się zmian.