Kiedy przychodzi pora na przekwalifikowanie się.


W pracy większość osób spędza dużą część swojego życia, czasami jest to nawet kilkanaście na dobę. Z tego też powodu to, jak się tam czujemy odbija się w dużym stopniu na innych rzeczach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Zbyt duże napięcie i stres bardzo negatywnie wpływają również na stan zdrowia danego pracownika.
W chwili gdy trudno już zapanować nad wszystkim, to może najwyższa pora zastanowić się nad zmianami, niekiedy takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. W pierwszej kolejności należy wiedzieć, czy kłopoty sprawia szef, u jakiego się pracuje, czy też co wykonuje się w pracy. W pierwszym przypadku będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wynagrodzenia.
Jeśli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich będzie pracować nie daje rady cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach pracownik nie widzi żadnych pozytywów, zaczyna brakować jakiejkolwiek motywacji do rozwijania się i planowania swojej kariery zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek najczęściej powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, aby sytuacja się poprawiła. Przypadek drugi wiąże się najczęściej ze zdobyciem nowego zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że zaczyna się wszystko od nowa, a umiejętności, które się ma idą w odstawkę. W wielu przypadkach właśnie wcześniejsze doświadczenia bywają bardzo pomocne w nowym zawodzie.
Obawy części pracowników zapewne będzie budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowej zmiany zawodu. Tutaj nie ma dokładnie określonych zasad, sporo zależy bowiem od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. Przy zawodach bardziej specjalistycznych niezbędne może być nawet parę lat do osiągnięcia biegłości, lecz w niejednym przypadku wystarczy parę miesięcy.
Istotnym aspektem jest też to, kto może pomóc w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy zrobić to samemu, czy jednak zwrócić się po fachową pomoc. Zastanowić się można nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, dość często także w urzędach pracy można otrzymać możliwość skorzystania z pomocy.